SARIÇAY’IN KIYISINDAN YAŞAM HİKAYELERİ

Paylaş


Adaları ve Boğazları ile Marmara Kültürleri Ağı’nın Eylül ayı çevrimiçi buluşması “Sarıçay’ın Kıyısından Yaşam Hikayeleri” isimli etkinliğimiz, 7 Eylül Çarşamba akşamı 20.00’da Marmara Kültürleri Ağı YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacaktır. Oral Kaya moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide Aykan Özener, Elif Gezgin ve İpek Sakarya ile bir araya geleceğiz. Etkinlikte, Çanakkale Fevzipaşa mahallesini farklı yönleri ile ele alacak, mahallenin Sarıçay ile bağlantısını tartışılacak ve Aykan Özener’den fotoğraflar ile Midyeci Savaş hikayesi dinleyeceğiz.

Fevzipaşa mahallesi, Kilitbahir kalesi ile karşılıklı duran Çimenlik kalesinin hemen yanında bulunan yerleşim alanı olarak bilinir. Ayrıca Çanakkale’nin ortasından geçen Sarıçay’a da kıyıdır. Böylelikle Çanakkele Boğazı ile Sarıçay’ın tam birleştiği noktada dönemin yerel halkı ve 1. Dünya Savaşı sonrası buraya yerleşmek isteyen yöre halkı tarafından kurulmuş, boğazı gören en güzel muhitlerin başında gelmektedir.

Midyeci Savaş, Çimenlik kalesinin hemen yanında bulunan Fevzipaşa mahallesinde doğmuş ve çocukluğu Sarıçay’ın kıyısında geçmiştir. Aykan Özener’in fotoğraf çalışması sırasında Midyeci Savaş, Sarıçay’da Midyecilik yaparak geçimini sağlamaktaydı.

Etkinlik Marmara Kültürleri Ağı youtube kanalından canlı yayınlanacaktır, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve hatırlatma oluşturabilirsiniz.

https://youtu.be/BGpbyuNQDVI