“Marmara Oyunu, 25 Aralık’ta MuzeGazhane Suyun Peşinde atölyesinde”.

Paylaş


Suyun Peşinde İstanbul projesi kapsamında hazırladığımız atölyelerde bu ay Marmara Denizi’ni kurtarmaya çalışacağız. Marmara Kültürleri Ağı projesi çalışmaları kapsamında Aslı Uludağ ve Kerem Ozan Bayraktar’ın tasarladığı masaüstü kart oyunu, Bayraktar’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek.

Bir Avrupa Birliği Projesi olan CultureCIVIC Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen Suyun Peşinde İstanbul, 5 yaş ve üzeri çocukları ve herkesi kentsel miras kavramını “su” odağında düşünmeye davet ediyor. Suyun Peşinde İstanbul projesi kapsamında düzenlediğimiz atölyelerimizin üçüncüsünü sanatçı ve araştırmacı Kerem Ozan Bayraktar yürütücülüğünde Müze Gazhane evsahipliğinde gerçekleştiriyoruz. 10-14 yaş arasındaki çocukların katılımına açık atölyemiz 24 Aralık Cumartesi saat 16:00-17:00’de gerçekleşecek. 16 kişilik kontenjanla sınırlı etkinliğimize instagram story’deki linkten veya buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

Aslı Uludağ ve Kerem Ozan Bayraktar atölyeyi anlatıyor:
“MARMARA”, Marmara Denizi’ndeki farklı ölçeklerdeki habitat ve canlıların ilişkilerine odaklanan bir kart oyunu. Oyundaki karakterler oyunu kazanmak için birbirleriyle ilişkilerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da hızla değişen harita üzerinde sıkışmadan hareket etmeye ve çevrelerini değiştirmeye çalışıyor. Bireysel hayatta kalma mücadeleleri ile kolektif yaşamın zorlu taraflarını sembolize eden oyun, takım stratejisi ve şans faktörünün belirleyici olduğu eğlenceli bir beyin jimnastiği ile oyuncuları ekolojik düşünmeye teşvik ederken güncel çevre problemlerine ve çözümlerine dair farklı diyalog olanakları veriyor.

Atölyede iki masa etrafında gruplar oluşturarak oyun oynayıp Marmara ekosistemi üzerine sohbet edip, işbirliği kurmanın zorluklarını ve faydalarını öğreneceğiz.

Kaynak: https://www.instagram.com/sehirdedektifi/