Marmara Kervanı Yolda: 1. Gün

Paylaş


Marmara’daki ekolojik yıkıma dikkat çekmek için 26-29 Mayıs tarihlerinde yollara düşen Marmara Kervanı ilk gününü geride bıraktı. İklim Adaleti Koalisyonu’nun bileşeni olan Marmara Yaşasın ekibinin kervanda ilk durakları Marmara Ereğlisi ve Çorlu oldu.

Marmara Ereğlisi’nde Kınıklı Deresi’nin ekokırım* suç mahalli olduğuna dikkat çekildi. Sanayi tesislerinin ve yakıt depolarının belli aralıklarla atık boşalttığı Kınıklı Deresi Sultanköy Plajı’ndan denize dökülüyor. Burada CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile bir araya gelen kervan kayıkhanede balıkçıların ve yöre halkının sorunlarını dinledi. Sonrasında Kınıklı Deresi’nin Marmara Denizi’ne açıldığı noktayı belgeleyen ekip bir sonraki durakları Çorlu’ya geçti.

Çorlu Kent Konseyi’nde yapılan belgesel gösterimi ve kısa forum sonrasında Ergene’ye geçildi. Çorlu Deri Fabrikası’nın Ergene’ye deşarj noktasını belgeleyen ekip burada Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Su ve Atıksu Komisyonu Başkanı Selahattin Beyaz ile buluştu. OSB atıklarının suya karışarak tarım arazilerini, çeltik tarlalarını, Marmara’yı ve Ege Denizi’nin zehirlenmesine sebep olan bu noktada atıkların sulara toprağa karıştırılmaması ve derin deşarja bir an önce son verilmesi için çağrı yapıldı. Yerel basının da katılımıyla kirlilikle ilgili röportajlar gerçekleştirilirken kervan katılımcıları bölgede bulunan yoğun kokuya dikkat çektiler. Çevre sakinleriyle yapılan görüşmelerde bölgedeki kanser ve solunum yolu hastalıklarının yoğunluğu gündeme getirilerek durumun vehametinin bir kez daha altı çizildi.

Kervan ikinci gününde Biga ve Bandırma’da olacak.

*Ekokırım çevre terminolojisinden kullanılmaya başlanan “ecocide” tanımının Türkçe çevirisi. Kervanın temel hedeflerinden birisi de kirliliğin suç kapsamında tanımlanarak ekokırım ifadesinin kullanımının yaygınlaşması.