Marmara Denizi’nin Doğu Ucu: İzmit Körfezi

Paylaş


Marmara Kültürleri Ağı YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak Kasım ayı çevrimiçi buluşmasında Kocaeli’den misafirlerimiz olacak. Miray DOKURER moderatörlüğünde Elif Yeşim KÖSTEN, Halim Aytekin ERGÜL ve Necati AKTOPRAK ile bir araya geleceğimiz bu programda İzmit Körfezi’nin etrafındaki yerleşim tarihini, körfezin zamanla nasıl ve hangi faktörler nedeniyle kirlendiğini, günümüzdeki kirliliğin boyutlarını ve alınması gereken önlemleri konuşacağız. 

İzmit Körfezi güneyinde yer alan Samanlı Dağları ve körfeze akan sayısız nehirlerin beslediği canlı hayatı, denizde yaşayan 57 balık türü, üzerinde uçan 164 kuş türü ile zengin bir biyoçeşitliliğe sahiptir. Doğal güzelliği, sakinliği ve konumu itibariyle yıllarca irili ufaklı ağırlıkla balıkçılıkla geçinen topluluklara, ardından yazlıkçılara ev sahipliği yapmışken; artık sanayileşmenin ve lojistik altyapının ele geçirdiği, müsilaj sonrası insanların balıklarını yemeye çekindiği, kıyısında yaşayanların yüzmek için başka denizlere gittiği ve en önemlisi deniz canlılarının, özellikle, hızla ortadan kalktığı bir hal almıştır. Körfezi’n günümüzdeki kirlilik yükünü nasıl tarif edebiliriz ve eski haline dönmesi mümkün mü, bunun için neler yapılabilir? Soruların cevapları ve çok daha fazlası için 16 Kasım Çarşamba günü saat 19:00’da YouTube kanalımızda buluşalım.


Konuşmacılar:

İzmit Körfezi’nin Yerleşim Tarihi ve Doğal Yapı Üzerindeki Etkisi – Doç. Dr. Elif Yeşim KÖSTEN

İzmit Körfezi’ndeki Kirlilik ve Canlılar Üzerine Etkileri – Halim Aytekin ERGÜL

İzmit Körfezi’nde Balıkçılık – Necati Aktoprak

 

Moderasyon: Miray DOKURER

Etkinlik Marmara Kültürleri Ağı YouTube kanalından canlı yayınlanacaktır, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve hatırlatma oluşturabilirsiniz.

https://youtube.com/@marmarakulturleriagi