Marmara Adası’nda Edebiyat Dolu Üç Gün

Paylaş


5-6-7 Ağustos tarihlerinde Marmara Adası ilçe merkezi, Gündoğdu ve Çınarlı mahallelerindeki etkinliklerde edebiyatseverler şair ve yazarlarla buluştu.

Marmara Kültürleri Ağı Projesi iştirakçilerinden Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma Turzim Derneği ve Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği ile Marmara Dostları Grubunun çabalarıyla, gönüllülerin ve Marmara Adalar Belediyesi’nin destekleriyle düzenlenen Edebiyat Günleri sona erdi.

Edebiyat günleri Marmara merkez Şifalı Su Seyir Terasında Marmara Adalar Belediyesi Başkanı Süleyman Aksoy’un açılış konuşması ile başladı. Konuklara teşekkür eden Aksoy etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumların işbirliğinin devam etmesinin önemini vurguladı. Aksoy konuşmasını Orhan Veli’nin “Gün olur, alır başımı giderim, Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda. Şu ada senin, bu ada benim, Yelkovan kuşlarının peşi sıra.” Dizeleri ile sonlandırdı.

Ardından düzenleme kurulu adına Esengül Taran konukları selamlayarak etkinliğin ortaya çıkığı ve organizasyon süreci hakkında bilgiler paylaştı.

Marmara Adası Edebiyat Günleri’nin ilk oturumunun başlığı “Adadan Geçen Edebiyat” oldu. Gazeteci Turhan Günay, Marmara Adalı yazar H. Can Yücel ve Selmin Ergüden Marmara Adası’ndan geçen edebiyatçıları, adayı konu alan edebiyat eserlerini ve kişisel anılarını dinleyicilerle paylaştılar.

İlk günün ikinci olan etkinliği Şiir Akşamında Gündoğdu’lu ressam ve şair İsmet Değirmenci, Orhan Alkaya ve Pelin Batu günbatımı manzarasında şiirlerini okudular.

İkinci gün Gündoğdu’da yazar ve şairlerin edebiyatseverlerle buluşması ile başladı. Konuk sanatçılar Gündoğdu’da kitaplarını imzaladılar ve fotoğraf çektirdiler. Ardından rehber Yusuf Sipahi Gündoğdu köyünü misafirlere gezdirdi.

Cumartesi günü öğleden sonra Barış Müstecaplıoğlu, İnci Aral ve Müge İplikçi “Günümüz Dünyasının Dertlerine Edebiyat Derman Olabilir mi?” başlıklı söyleşide bir araya geldi. Günün son etkinliğinde ise Oya Baydar, Fuat Sevimay ve Saba Altınsay mekanları yazmak üzerine konuştular. Oya Baydar, Marmara Adası’nda geçen Yazarlarevi Cinayeti, Fuat Sevimay Marmara Adası’nda başlayan Kapalıçarşı ve Saba Altınsay Marmara Adası’na da mübadillerin geldiği Girit’i anlattığı Kiritimu Giritim Benim romanlarından hareketle mekanın edebiyattaki yeri üzerine konuştular.

Marmara Adası Edebiyat Günlerinin son günü Çınarlı’da Çınaraltındaki buluşma ile başladı. Yan flüt dinletisinin ardından Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği Başkanı Erdem İskenderoğlu konuklara teşekkür etti. Gazeteci Turhan Günay’ın yazar ve şairleri takdiminin ardından edebiyatseverler konuk sanatçılarla buluştu.

Öğleden sonra Aslı Perker, Gaye Boralıoğlu ve Tuna Kiremitçi Adil Çamur’un moderatürlüğünde “Edebiyat Ruhumuza İyi Gelir” başlıklı oturumda edebiyatın bireylerin iyi olmasında etkili olup olmayacağı üzerine görüşlerini paylaştılar.

Edebiyat Günlerinin son etkinliğinde Turhan Günay’ın açılış konuşmasının ardından Ahmet Ümit yazarlık serüvenine değinen konuşmasını dinleyicilerle paylaştı.

Marmara Adası Edebiyat Günleri, etkinliğin düzenlenmesinde büyük katkıları olan Oya Baydarı’ın değerlendirme teşekkür konuşması ile sona erdi.

smart

smart

smart

smart

smart

smart

smart

smart

smart

smart

smart