Bugün 8 Haziran Marmara Denizi Günü!

Paylaş


Geçtiğimiz yaz yaşanan müsilaj faciasının ardından Marmara Denizi Günü ilan edilen 8 Haziran aynı zamanda 2008’den beri Dünya Okyanus Günü. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan Türkiye Çevre Haftası faaliyetleri kapsamında hem sivil inisiyatifler hem de Marmara Belediyeler Birliği koordinasyonuyla bir araya gelen Marmara’ya kıyısı olan illerin belediyeleri tarafından kirlilikle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla organizasyonlar yapıldı. #MarmaraHepimizin ve #BirlikteTemizTutalım sloganlarıyla bir araya gelen pek çok oluşum dalgıçlarla dip temizliği, öğrencilerle sahil temizliği ve atıksız yürüyüş gibi farklı etkinlikler düzenledi. Bu etkinliklerin bazılarıyla ilgili detayları Marmara Denizi Günü için bir araya getirdik.

Deniz Yaşamını Koruma Derneği (DYK)

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Büyükada’da yaptıkları temizlik etkinliği sonucunda 12 adet battal boy poşet çöp topladılar.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA

8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde Caddebostan sahilinde gönüllülerle 46 kilo katı atık ve 4600 adet sigara izmariti toplandı.

Güney Marmara Dayanışması & Kazdağları Ekoloji Platformu

5 Haziran’da Çanakkale’de Kazdağları Ekoloji Platformu Genel Kurulu’na katılan Güney Marmara Dayanışması kurulun ardından platform ile Dünya Çevre Günü etkinliğinde yer aldı.


Marmara Yaşasın

Kadıköy Belediyesi tarafından Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Çevre Festivali’nde stant açtılar, festivale katılanlarla Marmara Kervanı çıktılarını paylaştılar.


Marmara Adalar Belediyesi

Marmara Adalar Belediyesi 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde öğrencilerle Abroz Küçük Kum Plajı’nda kıyı temizliği gerçekleştirdi.

CHP Marmara İlçe Yönetimi Kadın Kolları ve Gençlik Kolları

Marmara Mestenağa Plajı’nda 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir araya gelen kadın kolları ve gençlik kolları sahil boyunca çöp toplama etkinliği yaptılar.

 

Üsküdar Belediyesi

5 Haziran’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Kuzguncuk sahilinde dalgıçlar tarafından denizden toplanan atıklar kıyıya çıkarılarak sergilendi.


İBB ISTAÇ

8 Haziran’da Eminönü ve Kadıköy’de su altı, deniz yüzeyi ve kıyı temizliği gerçekleştirildi. Dalgıçların denizden çıkardığı atıklar alanlarda sergilendi.

Biga Belediyesi

8 Haziran Marmara Denizi Günü etkinlikleri kapsamında Çocuk katılımcıların yoğun olduğu bir ekiple Marmara Denizi’ne kıyısı olan Aksaz’a fidan dikip ardından sahil temizliği yapıldı.


Erdek Belediyesi

8 Haziran’da Ali Haydar Sarı Sahil Bandı girişinden başlayarak, Çuğra bölgesine doğru hareketle sahil temizliği ve ardından Erdek Limanı’nda profesyonel dalgıçlar eşliğinde deniz dip temizliği gerçekleştirildi.