BALIK SIRTI YAŞAMLAR

Paylaş


Çanakkale Boğazının Her İki Yakasından Balıkçılık Hikayeleri

Adaları ve Boğazları ile Marmara Kültürleri Ağı’nın Ağustos ayı çevrimiçi buluşması “Balık Sırtı Yaşamlar” isimli etkinlik 3 Ağustos Çarşamba akşamı 20.00’da Marmara Kültürleri Ağı YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Oral Kaya moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinlikte Aykan Özener ile Çanakkale boğazının her iki yakasından (Kepez ve Ece Koy) balıkçılık hikayelerini dinleyeceğiz.

Kepez balıkçıları, Bulgaristan’dan göç eden 27 hanenin Çanakkale’de Kepez köyünü kurması ve bu hanelerden 1 tanesinin balıkçılık ile uğraşmaya başlaması, manyat ile balık avlama serüvenini başlatmıştır.

Ece limanı balıkçıları, limana 7 km. uzaklıktaki Beştepe Köyün’e 600 yıl önce Balıkesir’in Dursunbey ilçesinden gelmişlerdir. O zamandan beri balıkçılık ve tarla işleriyle uğraşmaktadırlar. Osmanlı zamanında Rumlardan balıkçılığı öğrenmiş ve o zamandan beri ata yadigari olarak sürdürüyorlar.

Çanakkale’den her iki balıkçılık hikayesi ile farklı balık tutma tekniklerini, balıkçıların yaşadığı sorunları ve yaşam şartlarını Aykan Özener’in balıkçılar ile yaptığı fotoğraf çalışmaları ile ele alacağız.

Etkinlik Marmara Kültürleri Ağı youtube kanalından canlı yayınlanacaktır, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve hatırlatma oluşturabilirsiniz.


https://youtu.be/tLgMSgXWQGE