Bakan Kurum: “Marmara Denizimiz Hasta”

Paylaş


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Müsilaj Konulu Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı. “Bu hastalıkla ilgili mücadeleyi biz sonuna kadar vermek zorundayız ve bu eylem planlarında kurulumuzun aldığı kararları titizlikle çalışmak suretiyle ortaya koymak zorundayız.” dedi ve ekledi: “Bugün aldığımız değerlendirmeler, sahada almış olduğumuz ölçümlerde herhangi bir müsilaja rastlanmadı. Ancak tabi ki bu etkin çalışmayı kalıcı çözümler ortaya koyarak bitirmek zorundayız ki artık müsilaj tehlikesiyle karşı karşıya kalmayalım” ifadelerini kullandı.

Kurum, Bilim ve Teknik Kurulu’nda yapılan değerlendirmeleri başlıklar halinde sıraladı:

– “Biyoteknolojik ve mekanik yöntemler araştırıldı. Temmuz ayında tüm sahadaki testlerimiz tamamlanacak ve alınacak neticelerle süreci yürütmeye gayret göstereceğiz. Marmara Denizi’ne baktığımızda testlerde oksijenin azaldığını, azot ve fosforun artışının gösterdiği ancak müsilaja rastlanılmadığı tespit edilmiş. Müsilajı deniz yüzeyi ve dibinden temizlenmesi gündemimizden tamamen çıkması için çalışmalarımızı kararlı şekilde sürdürüyoruz.”

– “Marmara Denizimiz hasta. Bu hastalıkla ilgili mücadelesini sonuna kadar vermek zorundayız. Kurulumuzun aldığı kararları da titizlikle çalışmak üzere ortaya koymak zorundayız.”

– Aldığımız kararlar var. MARMOD Projesi 2022 kış sonuçlarına göre Marmara Denizi’nde azot ve fosfor girdisi devam etmekte. Bunları azaltmak ve oksijeni artırmak için bilim kurulu görüşleri çerçevesinde yapıyoruz.

– Denetimlerimiz devam ediyor. Atık su arıtma tesislerinin dönüştürülmesi konusunda planlarımız vardı. Adımlarımızı atıyoruz. Meclisimizde bu süreci hızlandırabilmek adına çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Belediyeler yap-işlet-devret gibi modellerle yatırımlarını hızlandırmış olacaklar. Tarımsal faaliyetten ve besicilik gibi yayılı kaynaklardan gelen kirliliğin azaltılması için çalışmaları sürdürüyoruz.

– Marmara Denizi’ne arıtılmış dahi olsa, atıksu girişini azaltacak düzenlemeler yapıyoruz… Şu an yüzde 3 olan oranımızı yüzde 5’e akabinde de yüzde 15’e çıkaracak adımlarımızı atıyoruz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz yönetmeliklerle zorunlu hale getireceğiz ve inşallah 2030 yılına geldiğimizde bu oranları yakalamış olacağız. Arıtılmış suların yeniden kullanımı ve bu noktada bu arıtma tesislerinde harcanan elektrik giderlerine dair de bakanlık olarak desteklerimize devam edeceğiz.

– Üç boyutlu Marmara Denizi’mizin ikizini oluşturmaya başladık. ODTÜ projesi ile birlikte yürütüyoruz. Projemiz tamamlandığında her türlü simülasyonu yapabileceğiz. Modelin başarı seviyesini yükseltmiş olacağız. 2022 Haziran seferimizde örneklemeler yapmaya devam edeceğiz. Müsilajın derin su ve deniz tabanına bıraktığı uzun vadeli etkilerin anlaşılması noktasında, dijital ikiz bize ve bilim insanlarımıza çok büyük katkı sağlamış olacak. Bu sayede, deniz suyu kalitemizin iyileştirilmesi sürecini daha da hızlandıracağız.

“Özellikle Marmara Denizinde su sıcaklığının artmasına neden olan partikül maddeleri azaltıyoruz. Bunun için; Marmara Denizine giren tüm sularda; atık suların ilave filtre ve çökeltim üniteleri yapılarak arıtılmasına ilişkin bilim kurulumuzun önerileri oldu. Denetimlerimiz 7 gün 24 saat anlayışıyla devam ediyor. 2021 yılında Marmara Denizinde 14 bin tesiste çevre denetimi yapmıştık. Bine yakın tesis ve gemiye cezai işlem yapıldı ve onlarca işletmeyi faaliyetten men etmiştik. 2022 yılında da denetimlerimizi sıkı bir şekilde devam ettiriyoruz. Son 1 haftada, Marmara Bölgesi’nde 2 bin 100 çevre denetimi gerçekleştirdik. Kapatma dahil gerekli her türlü cezai işlemi de uyguluyoruz. Bundan sonra da; denetimlerimiz 7 gün 24 saat devam edecek. Bin kişilik çevre denetim ekibimizle bu denetim süreçlerini seferberlik şuuruyla devam ettireceğiz. Burada Marmara Denizimizde oluşacak hiçbir kirliliğe müsaade etmiyoruz ve bundan sonra da göz açtırmayacağız. Seferberliğimizi kalıcı çözümler sağlanana kadar devam edeceğiz. Denizlerimizde kılıç, orkinos, uskumru balıklarını görene kadar Marmara’daki mücadelemiz devam edecek…”