Mercan resif doğa alanlarını koruma çalışmaları yaygınlaşıyor.

Paylaş


“Türkiye Kıyıları Mercan Resif Deniz Doğa Alanlarını Geliştirme, Koruma, İzleme ve Yönetimi Projesi” 27 Ağustos’ta Bozcaada’da tanıtıldı. Proje biri Bozcaada, diğeri Marmara Adaları’nda iki bölgeye odaklanıyor.

2022 yılı UNDP/GEF-MAVA kapsamında desteklenen projenin Bozcaada’daki tanıtım etkinlikleri 27 Ağustos Cumartesi gün boyu devam etti. İlk olarak Bozcaada Liman’ında mercan fotoğrafları sergisi açıldı. Ardından Bozcaada kalesi önünde ve Tuzburnu mevkiinde dalış gerçekleştirildi. Tanıtım etkinlikleri Doç. Dr. Barış Özalp’in proje tanıtım sunumu ile sona erdi. Çanakkale Sualtı Spor Kulübü Derneği’nin idari yürütücüsü olduğu projenin açılış etkinliğine, Adalar Vakfı-Adalı dergisi, SUFOD (Sualtı Fotoğrafçıları ve Belgeselcileri Derneği) gibi proje destekçisi kurumların temsilcileri de katıldı.

Türkiye Kıyıları Mercan Resif Deniz Doğa Alanlarını Geliştirme, Koruma, İzleme ve Yönetimi Projesi’nin amacı nesli tehlike altında olan iki mercan türünü incelemek ve bunlar üzerinde farkındalık yaratmak. Çalışmalar iki ayrı bölgede yürütülecek. Cladocora Caespitosa mercanları için resif potansiyeli taşıyan ve projenin odaklandığı ilk bölge Bozcaada Tuzburnu mevkii. İkinci bölge ise Marmara Adası’nın batısında bulunan Hayırsız Adacığı çevresi.  Bu bölgede ise Savalia Savaglia mercanları araştırılacak. Eylül ayı içerisinde Hayırsız Adacığında dalış gerçekleştirilecek.

Projenin ayrıntısı için:

https://www.virahaber.com/bozcaada-ve-marmara-adasi-mercan-resiflerine-proje-destegi-65372h.htm