Marmara Kervanı Yolda: 4. Gün

Paylaş


Marmara Yaşasın İnisiyatifi 26 Mayıs’ta başlattığı Marmara Kervanı’nda Marmara Ereğlisi, Çorlu, Biga, Bandırma, Bursa, Yalova ve İzmit’ten sonra İstanbul’a gelerek 29 Mayıs’ta planlanan rotayı tamamladı. Gün boyunca Sazlıdere, Yenikapı ve Kadıköy’de gerçekleşen eylemler sonrasında kervan Burgazada Aya Nikola Çay Bahçesi’nde yapılan forumla sona erdi. Son yıllarda Marmara Denizi’nin kirliliğiyle ilgili yapılan en büyük eylemliliğe imza atan Marmara Yaşasın kervanın sadece bir başlangıç olduğunu belirterek herkesi bundan sonrasında sürdürülen ekokırım* suçlarına karşı daha güçlü bir sesle tepki vermeye çağırdı.

Burgazada’dan Yassıada’ya bakarak forum öncesi gerçekleştirdikleri basın açıklamasında Marmara Yaşasın İnisiyatifi dört gün boyunca ekolojik talanın ifşası ve yereldeki sorunların büyük resim içindeki yerini anlatmak için bir araya geldiklerini vurguladı. Yereldeki aktörlerle içindeki bulundukları dayanışmadan bahsederek bu iletişim kanalını sıkı tutarak haftalık toplantılarla önümüzdeki etkinliklerini belirleyeceklerini eklediler.

*Ekokırım çevre terminolojisinden kullanılmaya başlanan “ecocide” tanımının Türkçe çevirisi. Kervanın temel hedeflerinden birisi de kirliliğin suç kapsamında tanımlanarak ekokırım ifadesinin kullanımının yaygınlaşması.