Marmara Kervanı Yolda: 3. Gün

Paylaş


Marmara’daki kirliliğe dikkat çekmek ve ekokırım* suç mahallerini tespit ederek yerinde belgelemek için 26 Mayıs’tan beri yollarda olan Marmara Kervanı üçüncü gününde Bursa, Yalova ve İzmit’te eylemlerine devam etti. İklim Adaleti Koalisyonu’nun bileşeni olan Marmara Yaşasın İnisiyatifi’nin son durağı İstanbul olacak.

Bursa’da Bursa Su Kolektifi ile bir araya gelen kervan Nilüfer Çayı’nın geçtiği Panayır Mahallesi sakinleriyle konuştu. Bursa’nın en önemli su kaynaklarından biri olan Nilüfer Çayı’nın evsel ve sanayi atıklarıyla değişen renginin ötesinde bölge sakinlerinin bahçelerini sulamak için kullanması burada ne kadar ciddi bir çevre ve halk sağlığı sorunu olduğunu gözler önüne serdi. Suyun kirlenmesine paralel olarak artan hastalıklar ve suyun canlılığını tamamen kaybetmesi mahalle sakinlerinin başlıca şikayetleri arasındaydı.

Nilüfer Çayı’ndan sonra Deliçay’ı incelemek için Samanlı Mevkii’ne hareket eden kervan burada Uludağ’dan gelen temiz suyun fabrika atıklarıyla kirlendiği noktaya ekokırım suç mahalli tabelasını yerleştirerek Bursa Su Kolektifi ile birlikte basın açıklaması yaptı. Yeşilsu Atıksu Arıtma Tesisi’nin yer aldığı noktada incelemeler yapan ekip arıtma tesisinden çıkan su kalitesinin ne kadar kötü olduğuna dikkat çekti.

Kervanın Bursa’dan sonraki durağı Yalova oldu, Subaşı Tersaneler Bölgesi’nde yapılan görüşmelerde gemi tersanelerinin yarattığı tahribat yerelde mücadele edenlerden dinlendi. Yalova’dan sonra İzmit’e geçen grup Körfez ve Dilovası’nda Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği ile buluştu, sanayi atıklarının boşaltıldığı Dil Deresi’nde eylemlerini sürdürdü. Türkiye’de kanser vakalarının en yoğun görüldüğü bölgelerden biri olan Dilovası’nda hem çevre sakinlerinin maruz kaldığı kirlilik hem de bu atıkların olduğu gibi Marmara Denizi’ne taşınması sebebiyle acil önlem çağrısı yapıldı.

Kervan 29 Mayıs’ta Marmara Denizi’nin kirliliğinin %70’inden sorumlu olan İstanbul’da son eylemlerini gerçekleştirecek. Kanal İstanbul güzergahı olan Sazlıdere’den başlayarak Yenikapı ve Kadıköy’deki arıtma tesislerine uğradıktan sonra 16.00’da Burgazada’da Aya Nikola Çay Bahçesi’nde yapılan forumla Marmara Kervanı sona erecek.

*Ekokırım çevre terminolojisinden kullanılmaya başlanan “ecocide” tanımının Türkçe çevirisi. Kervanın temel hedeflerinden birisi de kirliliğin suç kapsamında tanımlanarak ekokırım ifadesinin kullanımının yaygınlaşması.