Marmara Kervanı Yolda: 2. Gün

Paylaş


Marmara Yaşasın İnisiyatifi’nin 26 Mayıs’ta başlattığı Marmara Kervanı ikinci gününde Kara Biga ve Bandırma’da ekokırım* suç mahallerinde eylemlerini sürdürdü.

Kervan günün ilk durağı olan Çanakkale Karabiga’da Alarko ve Cengiz Holding ortaklığında işletilen Cenal Elektrik Santrali önünde eyleme geçti. Burada Kazdağları Ekoloji Platformu, Biga Ekoloji ve Yaşam Platformu ve Bandırma Demokrasi Platformu ile birlikte basın açıklaması yapıldı. Çan’da ve Biga’da faaliyette olan beş termik santral bölgenin tarım ve ormanlık alanlarının yanı sıra su kaynaklarını da hızla kirletmeye devam ediyor, kirlilik Marmara Denizi’ne kadar ulaşıyor, bölgedeki altın madenleri ve yeni projeler tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Biga’nın ardından rotayı Balıkesir’e çeviren Marmara Kervanı günün ikinci eylemini Gönen Çayı’nın başında gerçekleştirdi. Kazdağları’nda doğan ve Erdek Körfezi’ne dökülen Gönen Çayı deri sanayisinin atıklarını körfeze taşıyor. Kirlenen çayın suyu çevredeki tarım arazilerinde kullanılarak sofralarımıza kadar ulaşıyor.

Günün üçüncü ekokırım suç mahalli olan Bandırma’da Güney Marmara Dayanışması ile buluşan Kervan ekibi tarım arazilerinin üzerine kurulması planlanan OSB Bölgesi’nde köylülerle görüştü. Kurulması planlanan Metal İhtisas OSB T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan planlarda yer alıyor.

Bandırma Meydanı’nda Güney Marmara Dayanışması bileşenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından Marmara Kervanı ikinci gününü geride bıraktı. 28 Mayıs günü eylemler Bursa, Yalova, Körfez ve Derince’de devam edecek.

 

*Ekokırım çevre terminolojisinden kullanılmaya başlanan “ecocide” tanımının Türkçe çevirisi. Kervanın temel hedeflerinden birisi de kirliliğin suç kapsamında tanımlanarak ekokırım ifadesinin kullanımının yaygınlaşması.