Marmara Adası Çınarlı Mahallesi’nde 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde “Teneke Kayık Yüzdürme ve Sahil Temizliği”

Paylaş


8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde Marmara Adası Çınarlı Mahallesi’nde “Teneke Kayık Yüzdürme ve Sahil Temizliği” etkinliği gerçekleştirildi.

Marmara Belediyeler Birliği’nin çağrısıyla gerçekleşen etkinliği Marmara Kaymakamlığı, Marmara Adalar Belediyesi, Marmara İlçe Gençlik Merkezi ve Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği düzenledi.

Marmara Kaymakamı Murat Çiçek’in, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy’un, Marmara Cumhuriyet Başsavcısının ve Marmara Hakiminin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Aksoy’un konuşmasının takiben ilk olarak sahil temizliği yapıldı. Ardından çocuklar el yapımı olan geleneksek teneke kayıkları yüzdürdüler.

Etkinlik öncesinde Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma Derneği herkesi teneke kayık yapmaya davet etmişti. Çınarlılılar el yapımı teneke kayıklarını hazırladılar. Marmara Denizi’nin sahip olduğu biyoçeşitliliğin önemine vurgu yapılan etkinlik çağrısında Marmara’ya saygı duyma çağrısı yapıldı.

ETKİNLİK DUYURUSU

Deniz, kıyısında yaşayan çocuklar için hem oyun alandır hem de oyun arkadaşıdır. Çocukken içinden çıkmadığımız, teneke kayıkları yüzdürdüğümüz Marmara, yaşamınız boyunca bizimle olmaya devam etti. Hayat kaynağımız oldu. Marmara’nın biyoçeşitliliği sayesinde çevresinde kültürel çeşitlilik ortaya çıktı. Marmara kültürleri oluştu. Ancak son yıllarda Marmara eskisi gibi değil. Özene ihtiyacı var. Unutmayalım #MarmaraHepimizin

8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde Çınarlı sahilinde buluşalım. Yeniden Marmara’da bir oyun kuralım. Teneke Kayıklarımızı yüzdürelim. Çınarlı sahilini temizleyelim.

Marmara Denizi’nin ortasından, denize ve bölgeye adını veren Marmara Adası’ndan Marmara’ya saygı duyduğumuzu gösterelim.

Tüm hemşehrilerimizi çocukluk geleneğimizi canlandırmaya çağırıyoruz. Teneke kayıklar yapalım. 8 Haziran Perşembe 18.30’a Çınarlı sahilinde yüzdürelim. Herkesi bekliyoruz.

galimicinarlidernegi@gmail.com

https://www.instagram.com/galimicinarlidernegi/

https://www.facebook.com/cinarligalimidernegi