Adakarası Üzümüne ve Şarabına Coğrafi İşaret

Paylaş


Erdek Ticaret Odası ve Marmara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün girişimleriyle ile başlayan “Ada Karası Üzümü ve Şarabı”nın coğrafi işaret çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Avşa Adası Şarap Üreticileri ile Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü uzmanları Tekirdağ’da bir araya geldi.

Toplantıya Büyülübağ Şarapçılık’tan Alp Törüner, Bortaçina Şarapçılık’tan Ali İhsan Bortaçina, Sezer Şarapçılık’tan Gamze Karaahmetoğlu, Erdek Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yarar ve Paşalimanı Adası üzüm üreticileri katıldı.

Tekirdağ Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı, Yüksek Ziraat Müh. Tamer Uysal, Tezcan Alço, Serkan Candar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalışma toplantısı “Üretim Metodları” ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitimle başladı. Marmara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçe Müdürü Elif Aslan ve coğrafi İşaretin alınmasıyla ilgili süreci yürüten yetkili firma yetkilisi Derya Kılıç çalışmalarda gelinen aşama hakkında bilgi verdi.

Marmara Kültürleri Ağı’nın iştirakçilerinden Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma Derneği bir süredir Güney Marmara Adaları’nda bağcılığın yeniden canlandırılmasın yönelik farkındalık çalışmaları yürütüyordu.