YouTube Canlı Yayını: Kıyı Kentinden Kentin Kıyısına: İzmit

Paylaş


Doç. Dr. E. Yeşim Özgen Kösten ile uzun tarihi boyunca bir kıyı yerleşimi olarak şekillenmiş olan İzmit’in nasıl ve ne zaman bir “kara kenti”ne dönüştüğünü; bu dönüşümün İzmit’te yaşayanların Marmara Denizi ile olan ilişkilerini nasıl ve ne yönde değiştirdiğini konuşuyoruz; YouTube canlı yayınında.

Kıyı Kentinden Kentin Kıyısına: İzmit

14 Aralık Çarşamba saat 19:00’da Marmara Kültürleri Ağı YouTube canlı yayınında Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Ana Bilim Başkanı Doçent Doktor E. Yeşim Özgen Kösten ile İzmit’in kıyı kenti kimliğinin dönüşümünü konuşacağız.

İzmit tarihi boyunca nasıl bir kıyı yerleşimi idi; şehrin kimliğine bu nasıl yansımıştı? Şehir denizle nasıl bir ilişki kurmuştu? İzmit’in tarihi katmanlarına baktığımızda, İzmit’te sanayileşmeye geçiş dönemine kadar tutarlı bir şekilde denizle iç içe gelişen bir kıyı kenti görüyoruz; kıyı kenti olmak bir yerleşim ve kültür olarak İzmit’i nasıl şekillendirmişti? 1875 yılında Haydarpaşa – İzmit tren hattının gelişi şehri nasıl etkiledi? SEKA Fabrikası’nın kuruluşu bir dönüm noktası olarak görülebilir mi?  Ardından İzmit’in kıyısında yapılmaya başlanan dolgu alanları, 1960’lar sonrası hızlı sanayileşme ve otoyollar ile İzmit’in tamamen değiştiğini, İzmitlilerin denizden artık uzaklaşmış olduğunu söyleyebilir miyiz? Canlı yayınımızda Doç. Özgen Kösten ile bu soruları ele alarak, İzmit’in bugün yüzünü tekrar nasıl denize çevirebileceğini değerlendireceğiz.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Asu Aksoy’un yapacağı bu canlı yayında izleyiciler sorularını yazarak katılabilecekler.

YouTube canlı yayını izlemek veya hatırlatıcı eklemek için buraya tıklayınız.

Daha sonra yayının kaydını izlemek isterseniz marmarakulturleragi.com sitesinde youtube linkini tıklayarak erişebilirsiniz.