Marmara’da Seyrüsefer

Paylaş


Adaları ve Boğazları ile Marmara Kültürleri Ağı’nın Haziran ayı çevrimiçi buluşması olan “Marmara’da Seyrüsefer” isimli söyleşi 23 Haziran Perşembe akşamı 20.30’da Marmara Kültürleri Ağı YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Nevzat Ekmekçi moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşide İsmet Değirmenci, H. Can Yücel, Sedef Esra Ulutürk Dinç ve Engin Denizyaran ile Marmara Adaları’na ulaşımın dününü, bugününü ve geleceğini konuşacağız.

Güney Marmara Adaları, Marmara Denizi’nin güneyinde, Kapıdağ Yarımadası’na komşu bulunan, 4’ü yerleşime açık toplamda 14 ada ve adacıktan oluşmaktadır. Cumhuriyet öncesi dönemde ağırlıklı olarak Rum nüfusuna sahip olan adalar, Cumhuriyet’in ilanı ve nüfus mübadeleleri neticesinde ülkenin dört bir yanından göç eden insanlara ev sahipliği yapmıştır.

Marmara Adalarına 1800’lü yıllardan itibaren deniz seferleri yapıldığı söylenmektedir. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde sekteye uğrayan ulaşımın, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ve Kabotaj Kanunu’nun kabulüyle tekrar harekete geçmiştir.

Osmanlı Dönemi’nde İdare-i Mahsusa, Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi olarak bilinen, sonrasında Türkiye Seyr-i Sefain İdaresi olarak adlandırılan günümüzün Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin girişimleriyle, Karabiga Postası’nda Gelibolu ve Antalya vapurlarıyla başlayan ulaşım, Sarayburnu, Yenikapı gibi bölgelerden, yine TDİ’nin vapurlarıyla adalara devam etmiştir.

Özellikle İstanbul çevresinde yaşayan insanların yaz tatilleri için uğrak noktalardan olan Marmara Adalarına ulaşımın dününü, bugününü ve geleceğini aktaracağımız bu etkinliğimizde hem ulaşımın tarihini konuşacak, hem bu yolculuklardaki tatlı anılara ev sahipliği yapacağız. Ayrıca yıllar boyu yapılan vapur yolculuklarının yok oluşunu konuşurken, geleceğe ayna tutmaya çalışacağız.

Etkinlik Marmara Kültürleri Ağı youtube kanalından canlı yayınlanacaktır, aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir ve hatırlatma oluşturabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=XhP8MuNHMQg